Istorijski arhiv grada Novog Sada
Istorijski arhiv u Novom Sadu osnovan je 1954. godine i ima status međuopštinskog arhiva. Svoju delatnost vrši na teritoriji devet opština i to: BAČKA PALANKA, BAČKI PETROVAC, BEOČIN, ŽABALJ, VRBAS, NOVI SAD, SREMSKI KARLOVCI, TEMERIN I TITEL. U depoima Istorijskog arhiva grada Novog Sada čuva se oko 6500 dužnih metara arhivske građe. Dokumenta se nalaze u okviru oko 800 fondova i zbirki i obuhvataju vremensko razdoblje od sredine 18 veka do današnjih dana. U ovim dokumentima se nalaze podaci o razvoju Grada i okoline, kao i pojedinih organa i organizacija, pravnih i fizičkih lica iz sledećih mesta: BANOŠTORA, BAČKE PALANKE, BAČKOG JARKA , BAČKOG PETROVACA, BAČKOG DOBROG POLJA, BEGEČA, BEOČINA, BUDISAVE, BUKOVCA, DESPOTOVA, FUTOGA, GAJDOBRE, GARDINOVACA, GLOŽANA, GOSPOĐINACA, KAĆA, KISAČA, KOVILJA, KUCURE, KULPINA, LEDINACA, LOKA, LUGA, MAGLIĆA, MLADENOVA, MOŠORINA, NEŠTINA, NOVE GAJDOBRE ,OBROVCA, PARAGA, PARAGOVA, PETROVARADINA, PIVNICA, RAKOVCA, RAVNOG SELA, RUMENKE, SAVINOG SELA, SILBAŠA, SIRIGA, SREMSKE KAMENICE, SREMSKIH KARLOVACA, STARE PALANKE, STEPANOVIĆEVA, SUSEKA, SVILOŠA, TEMERINA, TITELA, TOVARIŠEVA, VETERNIKA, VILOVA, VRBASA, ZMAJEVA, ŠAJKAŠA, ĐURĐEVA, ČELAREVA, ČENEJA, ČEREVIĆA, ČORTANOVACA, ČURUGA I ŽABLJA.
Arhivsku građu koja se nalazi na čuvanju u Istorijskom arhivu grada Novog Sada može da istražuje svaki punoletetni građanin pod uslovima određenim Odlukom o korišćenju arhivske građe u Istorijskom arhivu grada Novog Sada. Za istraživanje je dostupna sva arhivska građa za koju su urađena informativna sredstva. Nije dostupna nesređena, obolela arhivska građa za koju nije urađena kopija i građa čije je korišćenje ograničio stvaralac ili pravni naslednik prilikom predaje građe arhivu. Istorijski arhiv grada Novog Sada izdaje fotokopije ili skenirane kopije dokumenata. Skenirana dokumenta mogu se dobiti odštampana na A4 formatu ili digitalizovana i snimljena na CD-u ili DVD-u.
Istorijski arhiv grada Novog Sada nalazi se u tri objekta na Petrovaradinskoj tvrđavi i to: u «Jednostavnoj kasarni» i «Barutani», gde su depoi arhiva, i «Dugoj kasarni», u produžetku hotela «Varadin», gde se vrši prijem istraživača i drugih stranaka i gde su poslovne prostorije arhiva .