Сукот (познат и као Празник колиба) је јеврејски празник који се слави 15-тог дана месеца Тишри по јеврејском календару, што пада у период крај септембра - крај октобра. То је један од три ходочасницка празника (хебрејски "Шалош Регалим", поред Песаха и Шавуота) када Јевреји одлазе на ходочашће у Храм у Јерусалиму.
Хебрејска реч "сукот" је множина речи "сука" која значи "колиба" (или "кабина"). Празник Сукот има двоструки значај: историјски и пољопривредни. Историјски, Сукот нас подсећа на четрдесето-годишњи период лутања народа Израела по пустињи након излазка из Египта (Ексодус), са намером да се присетимо на крхка привремена покретна станишта (колибе) у којима су тада живели Стари Хебреји. Пољопривредни значај празника се огледа у изражавању захвалности за јесењу бербу - то је и празник жетве/бербе који се понекад баш тако и означава: "Фестивал бербе (жетве воћа)".
Празник Сукот почиње петог дана по Јом Кипуру, и доноси потпуни преокрет у начину празновања, од озбиљног духовног слављења најсвечанијег празника у години Јом Кипура, до радосне прославе једног од највеселијих празника (Сукот се понекад означава и као "Време радовања"). Име празника Сукот се често преводи и као "Празник Табернакла", који, као и многи други преводи хебрејских реци, није увек и најбољи. Овај превод посебно збуњује зато што се реч "Табернакл" (иако има корен у латинској реци "табернацулум" која има значење "шатор") у Библији односи на заветни ковчег - покретну светињу са најсветим стварима из храма, која се на хебрејском зове "мишхан". Очигледно је да се хебрејска реч "сука" односи на привремено грађене колибе, а сигурно не на "свети Табернакл".
Колиба "сука" која се гради за празник треба да има најмање три стране (зида) са ојацаном конструкцијом, док цетврта страна може бити и отворена. Зидови могу бити направљени од различитог материјала, углавном од платна, дрвета, или метала. Кров треба да је привремени, лако покривен свеже посеченим гранама са дрвећа, или било чиме другим што расте на земљи. У складу са традицијом, кров треба да обезбеђује довољну сенку, али и да омогућује да се кроз њега виде звезде током ноћи. Током празника Сукот уобичајено је и обедовање (сервирање оброка) у самој колиби, а понекада и спавање, али не у слуцају кише.
Празник Сукот траје седам дана, при цему се празнично прославља први дан, уз посебне молитве и празничну храну. Остали дани су познати као "Хол ХаМоед" (односно, једноставно као "празницни дани"). Седми дан Сукота се назива "Хошана Раба" ("Велика Хошана" - као референца на традиционално кружно шетање верника током јутарње службе у храму), и има такође посебан значај. Два наредна дана по завршетку празника се називају: "Шемини Ацерет" и "Симха Тора" и представљају засебне празнике, али пошто су повезани са Сукотом, обично се и посматрају као део овог празника.
Сукот
27.09.2015. до 04.10.2015.
Вероисповест: