Mađarska - Srbija Ipa Program prekogranične saradnje

Read me
17.06.2013.

Završna konferencija IPA projekta „Muzejski pasoš“, u organizaciji DKMT u partnerstvu sa Muzejem grada Novog Sada, održana je u ponedeljak, 17. juna u Muzeju grada na Petrovaradinskoj tvrđavi.
U okviru drugog poziva IPA prekograničnog programa saradnje Mađarske i Srbije, 1. januara 2012. godine otpočela je realizacija projekta „Musseum pass“ koji će lokalnom stanovništvu i inostranim posetiocima obezbediti popust na ulaznice za 53 muzeja u Vojvodini i u dve županije u Mađarskoj, a rok važenja isprave biće pet godina.

Cilj projekta je da se između muzeja, galerija i izložbenih prostora na teritoriji dve zemlje stvori efikasnija saradnja i da se osnuje muzejska mreža, koja bi uvođenjem muzejskog pasoša stimulisala veću posetu hramovima kulture uključenih u mrežu i direktno uticala na unapređenje kulturnog turizma.
Gospodin Atila Hornok, asistent projekt menadžera o ovom projektu kaže:
-Ova saradnja je nastala nakon drugog poziva za saradnju Srbije i Mađarske. Mi smo uz pomoć partnera DKMT mreže iz Mađarske na konkursu za poboljšanje kulture u području, u meri za razvijanje i mapiranje kulture, uspeli smo da dobijemo ovaj projekat. Sama ideja muzejskih pasoša je poznata još iz vremena stare Jugoslavije, a danas u Evropi postoji na stotine sličnih programa. Konkretno ovaj projekat predstavlja deo za novu vrstu turizma - kulturni turizam, što će zainteresovanima omogućiti da obilaze muzeje i znamenite kompleksi koji predstavljaju tradiciju jednog naroda i unaprediti ovaj deo priče. Mi pokušavamo na ovaj način da lokalno stanovništvo preobratimo u kulturne turiste, koji će tu vrstu turizma raširiti po našem regionu.
Što se tiče ostalih, pratećih elemenata, u koje spadaju pasoši, sajt i drugo, to je sve odrađeno u cilju promocije kulturne ponude, da bi što više ljudi čuli za ovaj projekat. Namera nam je da podignemo posete „kulturnih“ turista u regionu barem za 10 do 15%, što mislim da sa ovim možemo postići.
Svi muzejski projekti u zapadnoj Evropi, svi su oni počeli kao finansirani projekti potpimognuti ili od države ili od lokalne zajednice, i vremenom su prerasli u komercijalne proizvode. Danas takvi projekti većinom zarađuju sami za sebe. Muzeji dobijaju lepa sredstva od prodaje muzejskih pasoša koje mogu da iskoriste za nabavku opreme, organizaciju konferencija, i druge stvari. Metodološkom studijom je i ovaj projekat predviđen da vremenom preraste u komercijalni kada će sam sebe moći da održava, razvaja i napreduje. Do tada, muzejski pasoši će se deliti na kulturnim događanjima, izložbama, pre svega ljudima koji su i do sada nalazili interesovanja u kulturi i umetnosti. Štampano je 30.000 pasoša i cilj je da oni budu 30.000 ambasadora koji će obići što više muzeja, koji će raširiti priču o tome i pokrenuti ljude da ih obilaze.
Pored pasoša, štampano je i 30.000 brošura koje će biti podeljene između partnera. Određena količina će biti podeljena muzejima, turističkim organizacijama Vojvodine, Novog Sada i Srbije, da ih oni podele svojim saradnicima. U Vojvodini je povlastica na cene muzejskih ulaznica od 50%, a u Mađarskoj je malo složenije, jer su ulaznice skupe, pa su neke institucije prihvatile popusta, a neke nisu.
Muzejske pasoše podržavaju IPA fondovi Evropske unije, a nosioci projekta su Regija Dunav, Maroš, Tisa Kireš i Muzej grada Novog Sada. Ove isprave će u Mađarskoj građanima Vojvodine omogućiti povoljniji obilazak muzeja u županijama Bač Kiškun (Bács-Kiskun) i Čongrad (Csongrád) – obavestio je Atila Hornok.

Izvor: Top Srbija