Мађарска - Србија Ипа Програм прекограничне сарадње

Read me
17.06.2013.

Завршна конференција ИПА пројекта „Музејски пасош“, у организацији ДКМТ у партнерству са Музејем града Новог Сада, одржана је у понедељак, 17. јуна у Музеју града на Петроварадинској тврђави.
У оквиру другог позива ИПА прекограничног програма сарадње Мађарске и Србије, 1. јануара 2012. године отпочела је реализација пројекта „Муссеум пасс“ који ће локалном становништву и иностраним посетиоцима обезбедити попуст на улазнице за 53 музеја у Војводини и у две жупаније у Мађарској, а рок важења исправе биће пет година.

Циљ пројекта је да се између музеја, галерија и изложбених простора на територији две земље створи ефикаснија сарадња и да се оснује музејска мрежа, која би увођењем музејског пасоша стимулисала већу посету храмовима културе укључених у мрежу и директно утицала на унапређење културног туризма.
Господин Атила Хорнок, асистент пројект менаџера о овом пројекту каже:
-Ова сарадња је настала након другог позива за сарадњу Србије и Мађарске. Ми смо уз помоћ партнера ДКМТ мреже из Мађарске на конкурсу за побољшање културе у подручју, у мери за развијање и мапирање културе, успели смо да добијемо овај пројекат. Сама идеја музејских пасоша је позната још из времена старе Југославије, а данас у Европи постоји на стотине сличних програма. Конкретно овај пројекат представља део за нову врсту туризма - културни туризам, што ће заинтересованима омогућити да обилазе музеје и знамените комплекси који представљају традицију једног народа и унапредити овај део приче. Ми покушавамо на овај начин да локално становништво преобратимо у културне туристе, који ће ту врсту туризма раширити по нашем региону.
Што се тиче осталих, пратећих елемената, у које спадају пасоши, сајт и друго, то је све одрађено у циљу промоције културне понуде, да би што више људи чули за овај пројекат. Намера нам је да подигнемо посете „културних“ туриста у региону барем за 10 до 15%, што мислим да са овим можемо постићи.
Сви музејски пројекти у западној Европи, сви су они почели као финансирани пројекти потпимогнути или од државе или од локалне заједнице, и временом су прерасли у комерцијалне производе. Данас такви пројекти већином зарађују сами за себе. Музеји добијају лепа средства од продаје музејских пасоша које могу да искористе за набавку опреме, организацију конференција, и друге ствари. Методолошком студијом је и овај пројекат предвиђен да временом прерасте у комерцијални када ће сам себе моћи да одржава, разваја и напредује. До тада, музејски пасоши ће се делити на културним догађањима, изложбама, пре свега људима који су и до сада налазили интересовања у култури и уметности. Штампано је 30.000 пасоша и циљ је да они буду 30.000 амбасадора који ће обићи што више музеја, који ће раширити причу о томе и покренути људе да их обилазе.
Поред пасоша, штампано је и 30.000 брошура које ће бити подељене између партнера. Одређена количина ће бити подељена музејима, туристичким организацијама Војводине, Новог Сада и Србије, да их они поделе својим сарадницима. У Војводини је повластица на цене музејских улазница од 50%, а у Мађарској је мало сложеније, јер су улазнице скупе, па су неке институције прихватиле попуста, а неке нису.
Музејске пасоше подржавају ИПА фондови Европске уније, а носиоци пројекта су Регија Дунав, Марош, Тиса Киреш и Музеј града Новог Сада. Ове исправе ће у Мађарској грађанима Војводине омогућити повољнији обилазак музеја у жупанијама Бач Кишкун (Bács-Kiskun) и Чонград (Csongrád) – обавестио је Атила Хорнок.

Извор: Топ Србија